RESPEKT K HISTORII

Architektonické zpracování celého projektu od ateliéru CMC architects a studia Chybík + Krištof v sobě spojuje pečlivou rekonstrukci historických budov a nové pojetí rezidenční výstavby. Respektuje historickou památku s jedinečným geniem loci z časů rozmachu českého průmyslu a spojuje ji s moderním stylem života. Tradice společenských, kulturních a sportovních akcí je zde velmi oblíbená, proto se stává místem pro komunitní aktivity v duchu dřívějších setkávání v pivovarské zahradě. Odkazy na slavnou pivovarnickou historii sládků, bednářů a dalších řemesel přitom provází na každém kroku. Bez hluku a dopravy dává pocit klidu a bezpečí.

BAROKNÍ PIVOVAR OD 1694

Areál Nuselského pivovaru je územím s bohatou historií a významným, památkově chráněným souborem industriální architektury. Barokní jádro budovy pivovaru, společně s budovami a sklepními prostory, komínem kotelny a bránou pivovaru, je historickou kulturní památkou. Ještě v 19. století byl největším průmyslovým pivovarem ve střední Evropě.

Jeho okolí je spojováno se slavnými ševcovskými poutěmi. Nuselský pivovar se objevuje ve scénáři Tylovy a Škroupovy hry Fidlovačka - sbor sládků, přicházejících na pouť z Nuselského pivovaru, zpívá píseň "Kde je sládek, tam je mládek", zazní zde poprvé také píseň "Kde domov můj", dnešní státní hymna.

SOUČASNÁ REVITALIZACE

Od utlumení výroby piva v 60. letech 20. století, kdy pivovar ztratil svou původní funkci, areál postupně chátrá. Revitalizace území výrazně zlepší celkové prostředí této ústřední části Nuslí. Nová rezidenční výstavba v severní části přímo navazuje na vinohradskou zástavbu klasických měšťanských domů. Součástí rekonstrukce jižní části je i nová lávka přes Botič. Ta propojí ulici Křesomyslovu s novou obchodní pasáží v rekonstruované budově pivovaru, která tak přinese příležitosti pro obchody a služby. Organický pohyb ve veřejném prostoru podpoří obnovení zaniklých ulic a průchodů.